National 125 Sailing Association

New South Wales Results


2013-2014 125 NSW State Championships (Lake Burley Griffin)

  2013/14 125 State Titles   YMCA Canberra                  
Boat Name Sail Skipper 1 2 3 4 5 Points Discard Total Championship
# of Boat #               Nil    
                        Results
1 Photron 1519 John Caley 0.75 3.00 0.75 0.75 0.75 6.00 3.00 3.00 1
4 Strange Magic 3179 Rebecca George 3.00 0.75 9.00 3.00 4.00 19.75 9.00 10.75 2
3 Chilled Out 3145 Charlie Parry 4.00 2.00 3.00 4.00 2.00 15.00 4.00 11.00 3
2 Give Way 3029 Simon George 5.00 4.00 2.00 7.00 5.00 23.00 7.00 16.00 4
5 Zooming Zoe 1763 Blake Molyneux 2.00 9.00 9.00 2.00 3.00 25.00 9.00 16.00 4
6 Another One 1763 Reuben Brook 9.00 5.00 5.00 5.00 6.00 30.00 9.00 21.00 6
7 Spice Girls 1457 Orla Gray 9.00 6.00 4.00 8.00 8.00 35.00 9.00 26.00 7
8 TBA 1908 Eamon Grey 9.00 9.00 9.00 6.00 7.00 40.00 9.00 31.00 8
 
 
 
  2013/14 125 Handicap Results                  
Boat Name Sail Skipper 1 2 3 4 5 Total H/Cap
# of Boat #                
                    Results
7 Spice Girls 1457 Orla Gray 6.00 2.00 0.75 4.00 5.00 17.75 1
5 Zooming Zoe 1763 Blake Molyneux 0.75 6.00 6.00 3.00 3.00 18.75 2
4 Chilled Out 3145 Charlie Parry 4.00 4.00 5.00 5.00 4.00 22.00 4
8 TBA 1908 Eamon Grey 6.00 6.00 6.00 2.00 0.75 20.75 3
1 Photron 1519 John Caley 3.00 6.00 3.00 7.00 6.00 25.00 6
3 Strange Magic 3179 Rebecca George 2.00 3.00 6.00 6.00 8.00 25.00 6
2 Give Way 3029 Simon George 5.00 5.00 4.00 8.00 7.00 29.00 8
6 Another One 1763 Reuben Brook 6.00 0.75 2.00 8.00 8.00 24.75 5

2010-11 NSW State Titles - Dobroyd Aquatic Club

See the write-up in the news section

Championship results

Name of Boat Sail # Skipper 1 2 3 Total Championship
Chilled out 3145 Trevor Larance 2.00 0.75 0.75 3.50 1
Photron 1519 John Caley 0.75 4.00 3.00 7.75 2
Giveway 3029 Graham Brown 4.00 2.00 2.00 8.00 3
The Incredible HULL 3022 Ron Garner 3.00 3.00 4.00 10.00 4
Amigo 527 Simon George 6.00 6.00 5.00 17.00 5
Fast Forward 3147 Justin Bakker 7.00 5.00 6.00 18.00 6
Jens Gem 3152 John Bakker 5.00 7.00 7.00 19.00 7

Handicap Results

Name of Boat Sail # Skipper 1 2 3 Total Handicap
Fast Forward 3147 Justin Bakker 3.00 0.75 0.75 4.50 1
Amigo 527 Simon George 4.00 2.00 3.00 9.00 2
Giveway 3029 Graham Brown 7.00 3.00 2.00 12.00 3
Chilled out 3145 Trevor Larance 5.00 4.00 4.00 13.00 4
Photron 1519 John Caley 0.75 7.00 6.00 13.75 5
Jens Gem 3152 John Bakker 2.00 6.00 7.00 15.00 6
The Incredible HULL 3022 Ron Garner 6.00 5.00 5.00 16.00 7

2010 State Titles - South Lake Macquarie Amateur Sailing Club

 Championship Result

 

Name

Sail

Skipper

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Heat 4

Heat 5

Points

Discard

Total

Overall

Aftershock

3028

Luke Johnson

1

1

1

1

5

9

5

4

1

Chilled out

3145

Trevor Larance

3

2

2

2

2

11

3

8

2

Imagine

3161

Robyn Charlton

2

3

3

7

1

16

7

9

3

The Incredible HULL

3022

Ron Garner

4

4

4

4

3

19

4

15

4

Shennanigans

3027

Doug Blackstock

5

5

5

3

4

22

5

17

5

Giveway

3029

Graham Brown

6

6

6

8

7

33

8

25

6

Limelite

3144

Mark Whittle

7

9

7

6

9

38

9

29

7

Photron

1519

John Caley

8

7

8

9

6

38

9

29

8

Blondes in Diguise

3156

Scott Charlton

10

10

10

5

7

42

10

32

9

Jynantonnyxx

3146

Chris Taylor

9

8

9

10

10

46

10

36

10

 

Handicap Result

 

Name

 

Sail

 

Skipper

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Discard

 

Total

 

Overall

Blondes in Diguise

3156

Scott Charlton

1

8

10

1

1

21

10

11

1

Photron

1519

John Caley

9

4

3

4

2

22

9

13

2

Jynantonnyxx

3146

Chris Taylor

6

1

9

2

6

24

9

15

3

Limelite

3144

Mark Whittle

3

10

1

3

9

26

10

16

4

Chilled out

3145

Trevor Larance

8

5

2

7

5

27

8

19

5

The Incredible HULL

3022

Ron Garner

4

6

6

8

4

28

8

20

6

Shennanigans

3027

Doug Blackstock

7

2

8

5

7

29

8

21

7

Giveway

3029

Graham Brown

10

3

4

6

8

31

10

21

8

Imagine

3161

Robyn Charlton

5

7

7

10

3

32

10

22

9

Aftershock

3028

Luke Johnson

2

9

5

9

10

35

10

25

10

 

 


2009 State Titles - Hornsby PCYC Sailing Club

 

BOAT NAME

SAIL No.

Skipper / Crew

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Heat 4

Heat 5

Points

Discard

Total Points

Final Place

Aftershock

3028

Luke Johnson / Scott Charlton

1

1

1

2

1

6

2

4

1

Give Way

3029

Graham Brown / Ryan Brown

5

2

4

1

2

14

5

9

2

Imagine

3161

Peter Charlton / Glenn Charlton

3

4

3

4

4

18

4

14

3

Lime Lite

3144

Mark Whittle / Leon Curtis

4

8

5

3

3

23

8

15

4

Chilled Out

3145

Trevor Larance / Adam Mariani 

2

11

2

5

14

34

14

20

5

White Pearl

3022

Ron Garner / Jack Garner

6

5

6

8

5

30

8

22

6

Photron

1519

Fabian Caley / John Caley

7

3

7

6

7

30

7

23

7

Jackpot

3148

Jack Whittle / Cameron Clark

9

7

9

7

8

40

9

31

8

Thunderboat

2777

Henry Whittle / Helen Whittle

10

6

11

10

6

43

11

32

9

Jens Gem

3152

John Bakker / Jennah Bakker

8

10

10

9

9

46

10

36

10

Amigo

527

Simon George / Rebecca/Alastair George

12

9

8

12

10

51

12

39

11

Midnight Pumpkin

2733

Miles Davis / Peter Davis

13

12

12

11

14

62

14

48

12

Whiplash Smile

2261

Peter Hanley / Alex Hanley

11

13

14

14

14

66

14

52

13

           
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            
            

2008 State Titles - Dobroyd Aquatic Club

 

 

 

Scratch

Result

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No. 

 Name

Skipper 

Crew 

 Points

After Drop

 Heat 1

Heat 2 Heat 3 Heat 4  Heat 5
 1

 3028

Aftershock 

Luke Johnson 

Adam Mariani 

 8

 2

 3145

 Chilled Out

 Trevor Larance

Nathan Price 

 10

 7

 1

 2

 1

 3

 3

 3

 3107

 Spinout

 Lyndal Douglas

Doug Street 

 12

 9

 2

 3

 3

 2

 2

 4

 3029

 Give Way

Graham Brown

Ryan Brown 

 21

 16

 5

 4

 4

 4

 4

 5

 1519

 Photron

 Fabian Caley

John Caley 

 28

 21

 4

 5

 6

 7

 6

 6

 3144

 Lime Lite

 Mark Whittle

Leon Curtis 

 30

 21

 9

 6

 5

 5

 5

 7

 3045

 Shazza

 Oliver Cliff

Chris Bull 

 37

 28

 6

 7

 8

 9

 7

 8

 3148

 Jackpot

 Jack Whittle

Helen Whittle 

 39

 29

 7

 8

 10

 6

 8

 9

 2880

 Rush Hour

 Noah Freelander

Nick Cracknell 

 44

 34

 8

 10

 9

 8

 9

 10

 3022

 Your Shout

 Ron Garner

Jack Garner 

 49

 38

 11

 9

 7

 11

 11

            

2007 State Titles - Great lakes Sailing Club - Forster

Open Division

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

3091

 

Nightflight

 

L Johnson

 

T Reeves

 

SLMASC

 

1

 

1

 

2

 

1

 

2

 

4.25

 

1

 

3145

 

Chilled Out

 

T Larance

 

N Price

 

DAC

 

3

 

2

 

1

 

5

 

1

 

6.5

 

2

 

3121

 

Waterloo

 

C Anderson

 

K Sayer

 

Qld

 

2

 

3

 

3

 

4

 

3

 

11

 

3

 

3125

 

J

 

D Brewer

 

L Robba

 

Qld

 

5

 

4

 

4

 

7

 

4

 

17

 

4

 

3144

 

Lime Lite

 

M Whittle

 

H Whittle

 

HKPCYC

 

8

 

DNF

 

8

 

2

 

5

 

23

 

5

 

3029

 

Give Way

 

G Brown

 

R Brown

 

HKPCYC

 

6

 

9

 

7

 

3

 

7

 

23

 

6

 

3107

 

Spinout

 

L Douglas

 

D Street

 

DAC

 

7

 

5

 

6

 

6

 

6

 

23

 

7

 

3066

 

Animated Paradox

 

B Seto

 

N Seto

 

Qld

 

4

 

6

 

5

 

9

 

9

 

24

 

8

 

3156

 

Blonde in Disguise

 

R Chariton

 

A Foster

 

SLMASC

 

9

 

7

 

9

 

8

 

8

 

32

 

9

 

3148

 

Jackpot

 

J Whittle

 

A Whittle

 

HKPCYC

 

11

 

8

 

11

 

10

 

10

 

39

 

10

 

3025

 

Afterthought

 

P Chariton

 

S Charlton

 

SLMASC

 

10

 

10

 

10

 

11

 

DNF

 

41

 

11

 

2644

 

Green Energy

 

Jeff Thomas

 

A Thomas

 

SLMASC

 

15

 

11

 

12

 

13

 

11

 

47

 

12

 

3152

 

Jens Gem

 

J Bakker

 

J Bakker

 

HKPCYC

 

13

 

12

 

13

 

12

 

13

 

50

 

13

 

2880

 

Rush Hour

 

N Freelander

 

N Cracknell

 

HKPCYC

 

14

 

14

 

15

 

13

 

12

 

53

 

14

 

1847

 

Nomad

 

J Bakker

 

A Reed

 

HKPCYC

 

12

 

13

 

14

 

15

 

14

 

53

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masters Division

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

3145

 

Chilled Out

 

T Larance

 

N Price

 

DAC

 

3

 

2

 

1

 

5

 

1

 

6.5

 

1

 

3125

 

J

 

D Brewer

 

L Robba

 

Qld

 

5

 

4

 

4

 

7

 

4

 

17

 

2

 

3144

 

Lime Lite

 

M Whittle

 

H Whittle

 

HKPCYC

 

8

 

DNF

 

8

 

2

 

5

 

23

 

3

 

3029

 

Give Way

 

G Brown

 

R Brown

 

HKPCYC

 

6

 

9

 

7

 

3

 

7

 

23

 

4

 

3152

 

Jens Gem

 

J Bakker

 

J Bakker

 

HKPCYC

 

13

 

12

 

13

 

12

 

13

 

50

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior Division

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

2880

 

Rush Hour

 

N Freelander

 

N Cracknell

 

HKPCYC

 

14

 

14

 

15

 

13

 

12

 

53

 

1

 

1847

 

Nomad

 

J Bakker

 

A Reed

 

HKPCYC

 

12

 

13

 

14

 

15

 

14

 

53

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Handicap Division

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

3029

 

Give Way

 

G Brown

 

R Brown

 

HKPCYC

 

2

 

12

 

2

 

7

 

6

 

17

 

1

 

2880

 

Rush Hour

 

N Freelander

 

N Cracknell

 

HKPCYC

 

3

 

14

 

15

 

1

 

1

 

18.5

 

2

 

2644

 

Green Energy

 

Jeff Thomas

 

A Thomas

 

SLMASC

 

15

 

1

 

1

 

6

 

11

 

18.5

 

3

 

3144

 

Lime Lite

 

M Whittle

 

H Whittle

 

HKPCYC

 

9

 

DNF

 

4

 

4

 

2

 

19

 

4

 

3152

 

Jens Gem

 

J Bakker

 

J Bakker

 

HKPCYC

 

5

 

4

 

12

 

3

 

9

 

21

 

5

 

1847

 

Nomad

 

J Bakker

 

A Reed

 

HKPCYC

 

1

 

13

 

11

 

2

 

8

 

21.75

 

6

 

3156

 

Blonde in Disguise

 

R Chariton

 

A Foster

 

SLMASC

 

13

 

2

 

6

 

9

 

5

 

22

 

7

 

3125

 

J

 

D Brewer

 

L Robba

 

Qld

 

6

 

6

 

8

 

11

 

4

 

24

 

8

 

3148

 

Jackpot

 

J Whittle

 

A Whittle

 

HKPCYC

 

10

 

5

 

5

 

5

 

14

 

25

 

9

 

3025

 

Afterthought

 

P Chariton

 

S Charlton

 

SLMASC

 

7

 

11

 

3

 

8

 

DNF

 

29

 

10

 

3107

 

Spinout

 

L Douglas

 

D Street

 

DAC

 

11

 

3

 

7

 

10

 

10

 

30

 

11

 

3121

 

Waterloo

 

C Anderson

 

K Sayer

 

Qld

 

8

 

8

 

13

 

14

 

3

 

32

 

12

 

3066

 

Animated Paradox

 

B Seto

 

N Seto

 

Qld

 

4

 

7

 

10

 

13

 

12

 

33

 

13

 

3145

 

Chilled Out

 

T Larance

 

N Price

 

DAC

 

14

 

9

 

9

 

15

 

7

 

39

 

14

 

3091

 

Nightflight

 

L Johnson

 

T Reeves

 

SLMASC

 

12

 

10

 

14

 

12

 

13

 

47

 

15

 


NSW 125 Hawkesbury Cup 2006 - 07
Hornsby PCYC Sailing Club
Date 29/10/2006       
Start Time 1410       

Sail No.

Name

Club

Skipper

Crew

Sailing Time

Place

3091

Night Flight

SLMASC

Luke Johnson

Tom Reeves

1:23:24

1

3029

Give Way

HKPCYC

Graham Brown

Ryan Brown

1:24:25

2

3144

Lime Lite

HKPCYC

Mark Whittle

Henry Whittle

1:27:22

3

2880

Rush Hour

HKPCYC

Steven Taylor

Nic Cracknell

1:41:39

4

2733

Midnight Pumpkin

HKPCYC

Paula Davis

Peter Davis

1:48:18

5

1847

Nomad

HKPCYC

Justin Bakker

Jennah Bakker

1:49:20

6

2782

Bullship

HKPCYC

Morris Woolley

Rob O Donnell

1:58:46

7

2777

Thunderboat

HKPCYC

Merryn Martin

Helen Whittle

DNF

8

NSW 125 Travellers Trophy Round 1 2006 - 07
Hornsby PCYC Sailing Club
Date 29/10/2006       
Start Time 1410       

Sail No.

Name

Club

Skipper

Crew

Sailing Time

Handicap

Corrected Time

Place

2733

Midnight Pumpkin

HKPCYC

Paula Davis

Peter Davis

1:48:18

0:27:00

1:21:18

1

1847

Nomad

HKPCYC

Justin Bakker

Jennah Bakker

1:49:20

0:28:00

1:21:20

2

2880

Rush Hour

HKPCYC

Steven Taylor

Nic Cracknell

1:41:39

0:20:00

1:21:39

3

3029

Give Way

HKPCYC

Graham Brown

Ryan Brown

1:24:25

0:02:00

1:22:25

4

3144

Lime Lite

HKPCYC

Mark Whittle

Henry Whittle

1:27:22

0:04:00

1:23:22

5

3091

Night Flight

SLMASC

Luke Johnson

Tom Reeves

1:23:24

0:00:00

1:23:24

6

2782

Bullship

HKPCYC

Morris Woolley

Rob O Donnell

1:58:46

0:30:00

1:28:46

7

2777

Thunderboat

HKPCYC

Merryn Martin

Helen Whittle

DNF

0:35:00

DNF

8


2006 State Titles held at South Lake Macquarie Amateur Sailing Club

A Division

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

3091

 

Nightflight

 

L Johnson

 

T Reeves

 

SLMASC

 

2

 

1

 

1

 

1

 

1

 

3

 

1

 

3145

 

Chilled Out

 

T Larance

 

N Price

 

DAC

 

1

 

2

 

2

 

2

 

DNC

 

6.75

 

2

 

3029

 

Give Way

 

G Brown

 

R Brown

 

HKPCYC

 

5

 

5

 

5

 

3

 

2

 

15

 

3

 

3025

 

Afterthought

 

P Chariton

 

G Charlton

 

SLMASC

 

4

 

4

 

4

 

4

 

4

 

16

 

4

 

3028

 

Aftershock

 

R Chariton

 

A Foster

 

SLMASC

 

3

 

7

 

7

 

5

 

3

 

18

 

5

 

3146

 

Jynnantonnyx

 

C Taylor

 

N Austin

 

SLMASC

 

9

 

9

 

3

 

7

 

7

 

26

 

6

 

2874

 

Growler

 

J Hedges

 

G Hedges

 

HKPCYC

 

6

 

3

 

8

 

11

 

10

 

27

 

7

 

3144

 

Lime Lite

 

M Whittle

 

H Whittle

 

HKPCYC

 

8

 

6

 

9

 

8

 

6

 

28

 

8

 

3022

 

Your Shout

 

D Wright

 

B Webber

 

NSW

 

10

 

10

 

6

 

9

 

8

 

33

 

9

 

2777

 

Thunderboat

 

J Whittle

 

A Whittle

 

HKPCYC

 

7

 

8

 

10

 

10

 

9

 

34

 

10

 

3052

 

Dexterity

 

S Taylor

 

S Von Leweski

 

HKPCYC

 

DNC

 

DNC

 

12

 

6

 

5

 

36

 

11

 

1847

 

Nomad

 

J Bakker

 

J Bakker

 

HKPCYC

 

11

 

11

 

11

 

12

 

11

 

44

 

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B Division

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

2644

 

Green Energy

 

Jeff Thomas

 

Jeff Thomas

 

SLMASC

 

1

 

1

 

1

 

1

 

1

 

0

 

1

 

1245

 

Viper

 

E Baxter

 

C Mullen

 

HKPCYC

 

3

 

3

 

2

 

2

 

2

 

14.7

 

2

 

2261

 

Whiplash Smile

 

M Daniels

 

S Daniels

 

HKPCYC

 

2

 

2

 

3

 

4

 

DNC

 

19.7

 

3

 

2733

 

Midnight Pumpkin

 

P Davis

 

P Davis

 

HKPCYC

 

DNF

 

4

 

4

 

3

 

3

 

27.4

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masters Division

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

3145

 

Chilled Out

 

T Larance

 

N Price

 

DAC

 

1

 

2

 

2

 

2

 

DNC

 

6.75

 

1

 

3029

 

Give Way

 

G Brown

 

R Brown

 

HKPCYC

 

5

 

5

 

5

 

3

 

2

 

15

 

2

 

3025

 

Afterthought

 

P Chariton

 

G Charlton

 

SLMASC

 

4

 

4

 

4

 

4

 

4

 

16

 

3

 

3146

 

Jynnantonnyx

 

C Taylor

 

N Austin

 

SLMASC

 

9

 

9

 

3

 

7

 

7

 

26

 

4

 

3144

 

Lime Lite

 

M Whittle

 

H Whittle

 

HKPCYC

 

8

 

6

 

9

 

8

 

6

 

28

 

5

 

1847

 

Nomad

 

J Bakker

 

J Bakker

 

HKPCYC

 

11

 

11

 

11

 

12

 

11

 

44

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Junior Division

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sail No.

 

Boat Name

 

Skipper

 

Crew

 

Club

 

Heat 1

 

Heat 2

 

Heat 3

 

Heat 4

 

Heat 5

 

Points

 

Pos.

 

2777

 

Thunderboat

 

J Whittle

 

A Whittle

 

HKPCYC

 

7

 

8

 

10

 

10

 

9

 

34

 

1

 

3052

 

Dexterity

 

S Taylor

 

S Von Leweski

 

HKPCYC

 

DNC

 

DNC

 

12

 

6

 

5

 

36

 

2

 

1245

 

Viper **

 

E Baxter

 

C Mullen

 

HKPCYC

 

3

 

3

 

2

 

2

 

2

 

14.7 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

** Sailed in B Division

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


NSW Travellers Trophy 2005 - 06

Heat 1

Hornsby PCYC Sailing Club
Date 22/10/2005      
Start Time 13:30      
Sail No.NameClubSkipperCrewFinish TimeElapsed TimePlace
3089Night FlightSLMASCLuke JohnsonTom Reeves15:45:572:15:571
3052DexterityHKPCYCSteve TaylorStephan von Zelewski16:06:192:36:192
3029Give WayHKPCYCGraham BrownRyan Brown16:07:302:37:303
2874GrowlerHKPCYCJono HedgesGraeme Hedges16:12:292:42:294
2777ThunderboatHKPCYCMerryn MartinHelen Whittle16:23:022:53:025
1847NomadHKPCYCJohn BakkerJennah Bakker16:29:492:59:496
1245ViperHKPCYCEbon BaxterCourt Mullen16:36:50

3:06:50

7
Heat 2
Dobroyd Aquatic Club
Date 26/11/2005      
Start Time 14:00      
Sail No.NameClubSkipperCrewFinish TimeElapsed TimePlace
3107SpinoutDACTrevor LaranceNathan Price16:04:392:04:391
3029GiveWayHKPCYCGraham BrownRyan Brown16:05:162:05:162
3144LimeLiteHKPCYCMark WhittleHenry Whittle16:09:542:09:543
3052DexterityHKPCYCSteve TaylorStephan von Zelewski16:10:112:10:114
1519PhotronDACJohn CaleyFabian Caley16:11:022:11:025
3045Peer PressureDACOliver CliffRebecca Wyatt16:18:402:18:406
1847NomadHKPCYCJohn BakkerJennah Bakker16:20:102:20:107
2020Post Traumatic StressDACMatthew RaffertyKate Orme16:20:282:20:288
2417ArielDACTom StephensonAlex WyattDNFDNFDNF
3021IntergalacticDACJ HolmesA GriffithDNFDNFDNF

2005 State Titles

held at Jervis Bay Sailing Club - Callala Bay, Jervis Bay
February 26 - 27 2005

Sail No

Boat

Skipper

Crew

Club

Heat 1

Heat 2

Heat 3

Heat 4

Heat 5

Total Points - after discard

Final Position

3028

Night Flight

Luke Johnson

Tom Reeves

SLMASC

1

1

1

1

DNF

3

1

3107

Spinout

Trevor Larance

Nathan Price

DAC

2

2

2

2

DNF

8

2

3029

Give Way

Graham Brown

Ryan Brown

HKPCYC

3

3

3

4

1

9.75

3

2982

Revenge

Lyndall Douglas

Douglas Street

DAC

4

5

4

10

2

15

4

3022

Your Shout

Damian Wright

Braden Webber

SLMASC

5

4

5

5

3

17

5

2777

Thunderboat 4

Mark Whittle

Henry Whittle

HKPCYC

6

7

8

3

4

20

6

2880

Rush Hour

Michael Imrie

Chris Imrie

HKPCYC

7

10

7

8

5

27

7

2644

Kermit

Jeff Thomas

David Corrigan

SLMASC

8

6

6

7

DNF

27

8

2733

Midnight Pumpkin

Jack Whittle

Will Kerr

HKPCYC

10

8

9

6

6

29

9

2471

Ariel

Ross Barnes

Chris Barnes

JSC

9

9

10

9

7

34

10


  National 125 Association admin